گزارش خلاصه دومین دوره نشان شایسته ملی
واژه نشان برای بیشتر مسوولان شناخته شده نیست

طرح و کنگره سراسری نشان شایسته ملی حاصل نشستی است مشترک که با حضور نمایندگان بسیاری از نهادها و تشکلهای دولتی و خصوصی در تاریخ ۴ آبان ماه سال ۱۳۹۵ در محل وزارت صنعت، معدن و تجارت تصویب گردید.

در این جلسه نمایندگانی از ریاست جمهوری، وزارت صنعت، وزارت نیرو، شهرداری تهران، دانشگاه تهران، اتاقهای سه گانه بازرگانی، اصناف و تعاون و بسیاری دیگر ازصاحبنظران حضور داشتند.
در این نشست مصوب گردید با توجه به آیین نامه اجرایی ماده ۸ قانون رفع موانع تولید که در آن وزارت صنعت متولی موضوع برند(نشان تجاری) گردیده است به صورت سالیانه طرحی با هدف پیگیری مباحث مرتبط با برند با حمایت و همکاری این وزارتخانه و نظارت دفتر حمایت از مالکیت صنعتی به عنوان نماینده تام الاختیار برگزار گردد.

اولین دوره این طرح ۱۸ آبان ماه به فاصله دو هفته پس از تصویب، در محل سازمان اسناد و کتابخانه ملی ریاست جمهوری با حضور بیش از ۷۰۰ نفر از چهره های سرشناس و صاحبنظر از دولت، دانشگاه، تشکل ها و کارآفرینان برگزار گردید.
و متعاقب آن مقرر گردید دومین دوره آن با پیگیری دفتر حمایت از مالکیت صنعتی وزارت صنعت، معدن و تجارت برگزار گردد.
لذا پس از اخذ حمایت از وزارت صنعت برای دومین دوره، دبیرخانه طرح به ریاست جناب آقای محجوب نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی و دبیرکل خانه کارگر با همکاری موسسه مطالعات خلیج فارس تشکیل شد و به دستور واحد روابط عمومی وزارتخانه تمامی سازمانهای صنعت، معدن و تجارت ۳۱ استان کشور مکلف به معرفی واحدهای نمونه صنعتی و معدنی جهت حضور در این مراسم شدند و معین گردید سازمانهای تابعه مساعدت و مشارکت لازم را جهت برگزاری با شکوه این مراسم داشته باشند.
مجموعه های میهمان از طریق سازمانها و تشکلهای معتبر ملی با توجه به سهمیه ها و ظرفیتهایی که برای هر حوزه صنعتی و اقتصادی تعیین شده است در دو گروه (sme) شرکتهای کوچک و متوسطها و بنگاههای بزرگ به مراسم دعوت میشوند که برخی از این نهادها عبارتند از سازمانهای صنعت، معدن و تجارت استانها، سازمان مدیریت صنعتی، استانداریها و اتحادیه ها، سندیکاها و انجمنهای معتبر ملی.
دومین دوره این رویداد ملی دوم آذر ماه با حضور بیش از ۷۰۰ واحد نمونه صنعتی و اقتصادی کشور از ساعت ۹ صبح پنجشنبه دوم آذر ماه در محل سازمان اسناد و کتابخانه ملی تهران برگزار و پس از قرائت قرآن و سرود ملی با خیرمقدم به حضار و گله از وزرایی که خلف وعده نموده و در مراسم حضور نیافتند توسط مهندس محجوب ریاست کنگره افتتاح شد .

دبیرکل خانه کارگر گفت: برای آنکه کالای تولید کارگر ایرانی در کشور خریداری شود باید روی آن برچسب بیگانه زده شود.
علیرضا محجوب – رییس کنگره سراسری نشان شایسته ملی – اظهار کرد: با وجود آنکه برنامه ریزی و طراحی این کنگره در اداره کل مالکیتهای صنعتی آغاز شد و امسال دومین سال برگزاری آن است هنوز عبارت نشان نزد بسیاری از مسوولان شناخته شده نیست.
وی ادامه داد: وقتی که عنوان را اعلام میکنیم به چشم غریبه با آن برخورد میکنند و باید توضیح بدهیم که مراد از نشان همان برند است.
رییس کنگره سراسری نشان شایسته ملی اظهار کرد: کسانی که عبارت نشان را انتخاب کردهاند تحسین میکنیم و معتقدیم این واژه زیباترین کلام و ترجمه ای است که باید به خوبی شناسانده شود و از فرهنگستان زبان فارسی میخواهیم که این واژه را به خوبی بشناسانند.
وی در ادامه با بیان این که در صنعت پوشاک با مشکل نشان مواجهیم و محتاج نشانه های بیگانه هستیم، افزود: متاسفانه باید روی کالاهایمان برچسب بیگانه بزنیم تا کالایی که کارگر ایرانی دوخته یا تولید کرده و برای آن هزینه شده در داخل کشور خریداری شود.
دبیرکل خانه کارگر برگزاری دومین کنگره سراسری نشان شایسته ملی را حرکتی ارزشمند در جهت بازشناسایی هویت ملی در این عرصه عنوان کرد.
نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی با بیان این که در قانون برنامه پنجم به جای عبارت نشان از واژه برند استفاده کردیم، گفت: متاسفانه این ایراد به ما هم بر میگردد که نتوانسته ایم از چنین واژه ای در قانونگذاری و فرآیند تدوین قانون برنامه استفاده کنیم.
وی در عین حال با اظهار گله مندی از عدم حضور وزیران دعوت شده به این کنگره، اظهار کرد: علیرغم دعوتی که از سه وزیر داشتیم هیچ کدام حضور نیافتند البته دو وزیر اعلام کردند که عازم کرمانشاه هستند و دیگری هم قرار بود به اصفهان برود، لذا به دلیل آنکه بسیاری از مسوولان ذیربط میتوانند سبب جدی گرفتن موضوع نشان شوند از
آنها میخواهیم جدیت بیشتری دراین خصوص به خرج بدهند.

محجوب در پایان با بیان این که هدف این کنگره تنها صحبت کردن راجع به نشان و اهمیت آن نیست، گفت: ما میخواهیم نشانهای شایسته را هم معرفی کنیم و راه موفقیت آنها را بیاموزیم. هدف کنگره این است که روی نشان ملی متمرکز شویم و تولید ملی، کار ملی، نشان ملی و خدمت ملی را تبلیغ کنیم.
معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت از اختصاص ۱۰ هزار میلیاد تومان برای بازسازی و نوسازی صنایع خبر داد و گفت: سال گذشته ۲۳ هزار واحد تولیدی در حوزه کشاورزی و صنعت و معدن به مدار تولید برگشتند.
سید محمود نوابی در دومین کنگره سراسری نشان شایسته ملی، اظهار کرد: سال گذشته ۱۶ هزار میلیارد تومان در اختیار وزارت صنعت، معدن و تجارت قرار گرفت که توانستیم ۲۳ هزار واحد تولیدی در حوزه های کشاورزی و صنعت و معدن را برگردانیم.
وی افزود: هدف این بود که واحد تسهیلات را بگیرند که دوباره به مدار تولید برگردند. امسال این رقم به ۳۰ هزار میلیارد تومان رسیده است و ۱۰ هزار میلیارد تومان برای بازسازی و نوسازی صنایع اختصاص پیدا کرده است.
معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت گفت: در حال حاضر ۸۵ هزار واحد تولیدی در کشور به نوسازی و بازسازی نیاز دارند. امسال اعلام شده صنوف تولیدی و معادن هم میتوانند ثبت نام کنند و اگر کمبود اعتباری حاصل شد بانکها هم به کمک بیایند، ولی حقیقتا با سود ۱۸ درصد واحدهای تولیدی نمیتوانند دوام بیاورند.
نوابی با اشاره به دومین کنگره سراسری نشان شایسته ملی ادامه داد: کارآفرینانی که امروز نشان میگیرند باید از شأن ویژه اجتماعی برخوردار باشند، چون اگر قبول کردیم کارآفرینان شایستهای هستند باید آنها را حمایت کنیم و برایشان امتیاز قائل شویم. این طور نباشد که در مسیر کارآفرینی یا گرفتن تسهیلات از آنها ضامن بخواهیم و قوانین و شرایط سختی پیش پای آنها بگذاریم.

رییس سازمان حمایت مصرف کنندگان و تولیدکنندگان ادامه داد: کسانی که امروز این نشانها را میگیرند تازه به بلوغ و تکلیف رسیدهاند و کارشان سخت تر میشود، چون سطح انتظار مردم و جامعه از این فرهیختگان بالا میرود و به همان نسبت مسئولیت آنها بیشتر میشود.
وی در عین حال نهادینه شدن ماده ۸ قانون حمایت از مصرفکنندگان و تولیدکنندگان را خواستار شد و اظهار کرد: امروز دیگر مصرف کننده، مصرف شونده نیست و ما باید در جایی کالا عرضه کنیم که قدرت رقابت داشته باشد، چون در بازاری رقابت وجود دارد که عرضه در آن بیش از تقاضا باشد.
نوابی با طرح این پرسش که چرا بنگاههای ما نمیتوانند سلیقه مصرفکننده داخلی را شناسایی کنند، گفت: با توصیه و تاکید نمیشود کالای ایرانی خرید وقتی تضمین جنس نیست و خدمات پس از فروش ندارد چرا مردم باید جنس ایرانی بخرند.
وی ادامه داد: شعار من در بدو ورود به سازمان حمایت این بود که حق الناس را بر حق الله ترجیح بدهم. امام حسین (ع) شب عاشورا به اطرافیانشان گفتند هر کسی آزاد است برود یا بماند. ولی اگر کسی حق الناس برگردنش باشد نمیتوانم برای او کاری کنم، لذا نمیتوانیم حق الناس را به راحتی نادیده بگیریم.
رییس سازمان حمایت مصرفکنندگان و تولیدکنندگان با بیان این که درعرضه کالا هیچ مشکلی نداریم ولی بسیاری از کالاها دپو شده است، گفت: دلیلاش این است که نه به منطقه فکر کردیم و نه به فرامنطقه و کسانی که از صادرات کالا سخن میگویند باید بدانند صادرات فرآیند پیچیده نظام مند و دارای حساب و کتاب است و قبل از آن باید بازارهای هدف را شناسایی کنند.
به گفته وی، اگر امروز بنگاهها به بازارهای منطقه و فرامنطقه فکر نکنند دوام نمی آورند و حوزه های گمرک و مالیات در این خصوص باید به کمک بیایند تا بنگاههای تولیدی بارور شوند و ارزش افزوده و قدرت رقابت پیدا کنند.
معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت در بخش دیگری از صحبتهای خود، بیان کرد: فرآیند قیمت، کیفیت و خدمات پس از فروش در تمام کشورها وجود دارد، ولی خدمات بعد و قبل و حین فروش هم هست که پرداخت خسارت اعتماد به مصرفکننده است، ولی آیا در کشور ما کسی کالایی را برگرداند قبول میکنیم تا اعتمادش را به برند و نشان از دست ندهد؟ متاسفانه با برچسب جنس فروخته شده پس گرفته نمیشود برخورد میکنیم.
نوابی با اشاره به ماده ۶ قانون حمایت از مصرف کنندگان، اظهار کرد: این ماده استانداریها را مکلف کرده دستگاههایی که در حوزه شفافیت خدمات فعالیت میکنند شناسایی و به مردم معرفی کنند. امروز در کنار سامانه ۱۲۴ که برای اعلام نظرات و پیشنهادات مردم فعال است انجمنهای حمایت از حقوق مصرفکنندگان نیز وجود دارد که افراد میتوانند به عضویت آن در آیند.
وی همچنین به ماده ۷ قانون حمایت از مصرفکنندگان اشاره کرد و افزود: براساس این ماده هر گونه تبلیغات اغواکننده جرم است، ولی متاسفانه بیشتر رسانه های دیداری و شنیداری و مکتوب پر از تبلیغات اغواکننده است. تبلیغ این محصول “تراریخته” نیست تشویش اذهان عمومی است چون اعلام میکند سایر محصولات تراریخته است و ما باید جلوی چنین تبلیغاتی را بگیریم.
رییس سازمان حمایت مصرفکنندگان و تولیدکنندگان در پایان با بیان این که امروز در بسیاری از بسته بندیهای ساده مشکل داریم و میخواهیم در چنین شرایطی رقابت کنیم، اظهار کرد: استارت آپها و کسب وکارهای نوین بسیاری از دکانها را در آینده تعطیل خواهند کرد. باید نوع کسب وکارها و نظام توزیع ما تغییر کند تا قیمت کالا به درستی به دست مصرف کننده برسد. تولید ما گرفتار است و قیمت تمام شده آن بالاست. باید فکری کنیم که هم نظام توزیع کشور اصلاح شود و هم مشکلات تولید به شکل جدی برطرف شود.

عضو هیئت رییسه اتاق تهران از وظایف خانواده ها و جامعه در تربیت فرزندانی با روحیه جسورانه و کارآفرینانه گفت.
فاطمه مقیمی در گفتگو با دکتر آیت الله ممیز عضو هیئت علمی دانشکده کارآفرینی دانشگاه تهران در نشستی با عنوان کارآفرینی با دستان خالی مسئولیت پذیری را اولین رکن لازم در روحیه کارآفرینانه دانست.
وی خانواده را مسئول اولیه ایجاد روحیه جسارت و هدفمندی در فرزندان دانست و عنوان کرد تفکیک جنسیتی در واگذاری مسئولیت به کودکان بزرگترین اشتباه تربیتی خانواده هاست که در بزرگسالی آنها را مسئولیت گریز خواهد کرد.
عضو هیئت رییسه اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی تهران، آموزش را نیاز اول جامعه ای خواند که تغییر نگاه اعضای آن اولویتی کلیدی است. تغییر در نگرش به فرهنگ کار و کارآفرینی که در اقتصاد مقاومتی یقینا به آن محتاجیم.
او موضوع ساختارشکنی در نگاه جنسیتی به برخی حوزه های فعالیت اقتصادی و اجتماعی را از عوامل اصلی موفقیت خود خواند آن هم در حوزه مردانه حمل و نقل که خود را از فعالان مقتدر آن حوزه میداند.
آیت الله ممیز نیز ترویج فرهنگ خودباوری را دلیل برگزاری سلسله گفتگوهای با محوریت کارآفرینی با دستان خالی دانست و بیان کرد با همکاری سازمان صدا و سیما در تلاش است با کمک موسسه مطالعات خلیج فارس که برگزارکننده طرح سراسریی نشان شایسته ملی است برنامه ای را با این موضوع جهت افزایش اعتماد نفس ملی بر روی آنتن رسانه ملی ببرد.

انتقاد نایب رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس از وضعیت کسب و کار نایب رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس با انتقاد از وضعیت کسب وکار در ایران گفت: جامعه ما نسبت به رتبه یک تیم در لیگ فوتبال حساسیت دارد ولی روی سقوط چھارپله ای کشور در فضای کسب و کار جھانی حساسیتی نشان نمیدھد.
فرید موسوی در دومین کنگره سراسری نشان شایسته ملی، اظھار داشت: در طول ۴۰سال گذشته ھفت برابر کره جنوبی به اقتصادمان منابع مالی تزریق کردیم ولی با این مقدار منابع، تولید ناخالص داخلی آنھا چه رقمی است و اندازه اقتصاد ما چقدر است. متاسفانه از پتانسیلھا و ظرفیتھای خود به نحو شایسته و متناسب با خروجی نشانھای ملی ایران استفاده نکرده ایم. وی افزود: ھیچ کسی درخصوص اھمیت نشان ملی تردیدی ندارد، ولی آسیبشناسی دلیل قرار گرفتن ما در چنین جایگاھی نیاز به اجماع صاحبنظران این حوزه دارد.
این عضو ھیئت علمی دانشگاه بیان کرد: متاسفانه علیرغم تمام توجھاتی که به بسیاری از مباحث حاشیھ ای در فضای مجازی میشود رتبه ایران در فضای کسب وکارو مختصات و ویژگیھای محیط کسب و کار نادیده گرفته میشود به نحوی که جامعه ما نسبت به رتبه یک تیم در لیگ فوتبال حساسیت دارد، ولی روی سقوط چھار پله ای کشور در فضای کسب وکار جھانی حساسیتی نشان نمیدھد. موسوی با طرح این پرسش که چرا وقتی مالیات میگیریم و نفت میفروشیم رتبه کسب وکار ایران افت میکند، ادامه داد: متاسفانه کارآفرینان ما با مشکلات متعددی دست به گریبان ھستند و این درحالی است که بسیاری از جوانان ما با ایده ھای خلاقانه خود نمیتوانند استعدادھایشان را نشان بدھند.
به گفته وی، متاسفانه در تجارت فرامرزی از بین ۱۹۰ کشور در پله ۱۶۶ قرار داریم و با افت ۵۰ پله ای در شاخص پرداخت مالیات مواجه هستیم و سوال این است که آیا این موارد اجازه میدهد که نشان ملی کشوری داشته باشیم. نایب رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس با بیان این که هیچ دلیلی جز عشق به وطن کارآفرینان را در کشور ماندگار نکرده است، گفت: هر چقدر صنعتگر و کارآفرین تلاش خود را به کار گیرند محیط کسب و کار شایستگی و فضای مناسب را برای حصول نتیجه مطلوب فراهم نمیکند. موسوی با طرح این پرسش که چه کسی مسئول فضای بعد از تولید و رسیدن محصول از تولید به دست مصرف کننده است، خاطرنشان کرد: اگر براساس نیاز مشتری هم تولید کنیم.

در ساختار بازار لایه های مختلفی وجود دارد که هزینه تولید را به مصرفکننده تحمیل میکند. متاسفانه حدود ۵۶۰۰ مجوز بین دستگاهی در کشور شناسایی شده است و در چنین فضایی میخواهیم دولت الکترونیک تشکیل بدهیم. وی در پایان با اشاره به لایحه مالیات بر ارزش افزوده در این کمیسیون بیان کرد: در حال حاضر مشغول بررسی این لایحه هستیم و تلاش میکنیم در کنار آن قانون بانکداری را حسب بررسی های صورت گرفته و با مطالعه الگوی تحولات دیگر کشورها با همکاری دولت دنبال کنیم و فضای مطلوب و مساعدی در کشور ایجاد کنیم که در شان ظرفیتها و استعدادهای آن باشد.
معاون وزیر ارتباطات ضمن انتقاد از تعداد زیاد مجوزهای مانع کسب و کار در کشور اعلام کرد در حال اصلاح قوانین این حوزه هستیم.
به گزارش خبرگزاری موج، مرتضی براری در دومین کنگره سراسری نشان شایسته ملی که در سازمان اسناد و کتابخانه ملی برگزار شد، گفت: در حال حاضر توسعه کسب وکارها در ایران با موانع جدی و تعدد مجوزها مواجه است و انتظار داریم صنایع خودشان وارد این حوزه شوند و این مشکل را با کمک مجلس شورای اسلامی حل کنیم.
وی یکی از برنامه های وزارت ارتباطات را ایجاد چند شرکت نوپا با یک میلیارد دلار ترنوور (گردش مالی) عنوان کرد و گفت: باید سرمایه گذاری در توسعه کسب وکارهای نوپا را گسترش بدهیم.
به گفته معاون حقوقی و پارلمانی وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات، سرمایه گذاری در کسب وکارها در ایران با مشکل مواجه است چون از یک طرف می دانیم نقدینگی بالایی در کشور وجود دارد و از آن طرف کسب وکارها نمیتوانند از سرمایه ملی حداکثر استفاده را ببرند.
براری با بیان اینکه باید به کسب وکارهای جدید اعتماد کنیم، آمادگی وزارت ارتباطات را برای حمایت از سرمایه های ملی در این زمینه اعلام کرد.

جایگاه مناسبی نداریم
معاون فنی و خدمات بازرگانی اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی ایران سوءمدیریت در حوزه اقتصاد را از جمله علل گسترش بیکاری عنوان و اجرای اقتصاد مقاومتی را نقشه راه برون رفت از این بحران دانست.
به گزارش ایسنا، مظفر علیخانی با بیان اینکه نرخ بیکاری در ایران بالا است، گفت: بخش اعظمی از این بیکاری مربوط به جوانان مستعد و تحصیلکرده کشور است و آسیبهای اجتماعی و ناهنجاریهای زیادی به جامعه تحمیل میکند.
وی برخی مشکلات داخلی و خارجی و سوءمدیریت در حوزه اقتصاد را از جمله علل ایجاد این وضعیت عنوان و اظهار کرد: به همین دلیل مقام معظم رهبری در سیاستهای کلی اقتصاد مقاومتی که از آن به عنوان نقشه راه برونرفت از این بحران یاد میشود، بر حمایت از تولید و اشتغال و کارآفرینی با تکیه بر اقتصاد مقاومتی تاکید فرمودند.
معاون فنی و خدمات بازرگانی اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی ایران ادامه داد: در این نقشه راه با کلیدواژه های فراوانی از جمله رشد اقتصادی، مردمی شدن اقتصاد، صادرات، درون زایی اقتصاد، برون گرایی اقتصاد و استفاده از سرمایه گذاری خارجی مواجه هستیم.
وی افزود: در بحث مردمی شدن اقتصاد بحث دانش بنیان شدن اقتصاد، ایجاد ارزش افزوده، کاهش هزینه های تمام شده، چابکسازی و کوچک کردن دولت و اصلاح محیط کسب وکار و حذف مجوزهای غیرضرور اهمیت زیادی دارد.
علیخانی ادامه داد: در بحث درونزایی تکیه بر داشتههای کشور در بعد منابع طبیعی و استفاده از منابع انسانی و مزیتهای تولیدی و تجاری و در بعد برونگرایی جذب سرمایه گذاری خارجی، انتقال تکنولوژی به داخل، توسعه صادرات و انجام سرمایهگذاری های مشترک قابل توجه است.
دبیرکل کنفدراسیون صادرات تصریح کرد: مقام معظم رهبری در فرمایشات خود در زمینه صادرات، بر رقابتی شدن صادرات و انواع حمایتها و مشوقها از صادرات غیرنفتی توجه و تاکید ویژه داشتند.
وی متذکر شد: بنگاههای تولیدی و صادراتی ما در چنین شرایطی در عرصه ملی و بین المللی توانسته اند حضور پیدا کنند و ما وظیفه داریم در چنین نشستهایی از نخبگان و فعالان آنها تقدیر کنیم.

علیخانی با بیان این که در بخش بنگاه با سه برند محصول، برند بنگاه و برند ملی روبه رو هستیم، ادامه داد: برای دستیابی به این امر اولین کلید واژه اعتمادسازی براساس کیفیت، خدمات پس از فروش و رعایت اخلاق حرفه ای در کسب وکار است. دوم بحث آموزش علمی در ارتباط با کارآفرینی، برندسازی و ثبت برند در مراجع ملی و نهادهای بین المللی است.
به گفته وی، اهمیت برند برای تولیدکننده فروش و سود و کسب منافع بیشتر و صیانت از منافع سهامداران است و فرآیند برند سازی در کشور به سیاست گذاری، سرمایه گذاری و حمایت نیاز دارد که اولین گام آن ایجاد یک نهاد قانونی با محوریت بخش خصوصی و حمایت مالی و معنوی دولت است.
معاون فنی و خدمات بازرگانی اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی ایران که در دومین کنگره سراسری نشان شایسته ملی سخن میگفت با بیان این که اقتصاد و تولید و صادرات ایران با چالشهای اساسی دست به گریبان است، اظهار کرد: مطالعاتی که مرکز تحقیقات و بررسیهای اقتصادی اتاق ایران انجام داده نشانگر این واقعیت تلخ است که در حوزه گمرک، مالیات، تامین اجتماعی و روابط کار تولیدکننده و صادرکننده با مشکلات فراوانی مواجه است.
به گفته وی، بخش قابل توجهی از هزینه قیمت تمام شده محصولات تولیدی و صادراتی که قدرت رقابت را در مقایسه با واردات کالا و قاچاق از حوزه تولیدکننده سلب میکند مربوط به عملکرد چنین حوزه هایی است به همین جهت در شاخص شروع کسب وکار و تجارت فرامرزی نیز نتوانسته ایم به جایگاه مناسبی دست پیدا کنیم.
مردم تخصص خرید در همه زمینه ها را ندارند تا در خرید خود موضوع تکنیکی و فنی یک محصول یا یک خدمت را در نظر بگیرند بلکه آنها به یک برند اعتماد میکنند و تصمیم به خرید میگیرند.
سیدمهدی میرصالحی مدیرکل دفتر حمایت از مالکیت صنعتی وزارت صنعت، معدن و تجارت به عنوان نماینده وزارت صمت در شورای سیاستگذاری کنگره اعلام کرد تبدیل شدن به یک نشان شایسته ملی نیازمند به یک عزم ملی و فرآیندی جامع است.

وی اعلام کرد خلق برند نیازمند ایجاد اعتمادی عمیق بین تولیدکننده و مصرف کننده است و یک محصول یا صنعت برای تبدیل شدن به برند باید وارد یک بازار شود و بازارهای سنتی خود را توسعه دهد. برای جلب مشتری نیز میبایست شاخصهای بسیاری را در نظر گرفت. شاخصها و فاکتورهایی از جمله کیفیت و طراحی که میبایست با استفاده از دانش و فناوری روز دنیا محقق شود.
تولیدکنندگان و صنعتگران ایرانی برای رسیدن به کیفیت جهانی میبایست اقدام به واردات تکنولوژی از دهکده جهانی کنند و با استفاده از ارتباطات بین المللی و بستر مثبت ایجاد شده در فضای پسابرجام اقدام به تامین نیازهای اولیه خود برای بهبود و توسعه برند خود نمایند.
او در ادامه اعلام کرد افزایش میزان دارایی های نامشهود بنگاههای اقتصادی که از جمله اصلی ترین موارد آن برند است مهمترین رکن توسعه اقتصادی کشور است.
معاون وزیر کار، تعاون و رفاه اجتماعی میگوید کشور ما به لحاظ رتبه برندینگ در میان کشورهای منا (منطقه خاورمیانه و شمال آفریقا) در رتبه ۷۱ قرار دارد.
به گزارش ایسنا، عیسی منصوری در کنگره سراسری نشان شایسته ملی، اظهار کرد: رتبه ما در کارآفرینی و فضای کسب وکار و شفافیت از وضعیت مناسبی برخوردار نیست به نحوی که اگر رتبه برند خود را در رتبه بندی جهانی مقایسه کنیم در میان کشورهای منا ایران رتبه ۷۱ را دارد.
صحبت میکنیم منظور زنجیره ارزش ساخت است و فقط تولید مهم نیست. ایران جزو کشورهایی است که علیرغم وجود (MIDIN) وی ادامه داد: وقتی راجع به ساخت قابلیتها و ظرفیتهای خوب آنها شناسایی نشده اند.
معاون توسعه کارآفرینی و اشتغال وزیر کار افزود: این در حالی است که در کشورهای دیگر مزیت های رقابتی و منحصربه فرد حاصل کار فردی و جمعی اتفاق افتاده که آن کشور را تبدیل به کشور برند کرده است.
وی یکی از ابزارهای شکوفایی صنعت را برندینگ دانست و گفت: مولفه های مطرح در عرصه برندینگ صنعت، زیرساختها، سرمایه های مالی و تعداد بنگاه های فعال در آن صنعت است و میتوانیم یک منطقه صنعتی خاص مثل شهرک پوشاک را در کشور ایجاد کنیم که یک محصول خاص تولید کند.

منصوری با بیان این که در صنعت نساجی ۲۵ تا ۳۰ درصد سود مربوط به قسمت تامین یا دیزاین است، اظهار کرد: ۵۵ تا ۶۰ درصد آن بازاریابی و فروش و تنها ۱۰ تا ۱۵ درصد در بخش تولید است و ما تنها در بخش تولید متمرکز شده ایم. در صنعت طلا هم ۴۰ درصد زنجیره ارزش مربوط به بخش طراحی است که در آن هم حضور نداریم.
وی در پایان از فرش ایران به عنوان یک برند نام برد و گفت: در حوزه صنعت هم برند میتواند اتفاق بیفتد مثل صنعت پوشاک. چنانچه در صنعت پوشاک ترکیه برندینگ اتفاق افتاده است و ما باید تلاش کنیم تا فرش ایران یا حتی پوشاک تولید داخل نیز بتواند برند خود را حفظ کند.
امروز موضوع دیزاین بزرگترین مزیت رقابتی محصولات برندهای بزرگ دنیاست.
تورج صابریوند دیزاینری که این روزها به عنوان همکار راب جانوف طراح لوگوی اپل در ایران شناخته میشود در صحبتهای خود از عصر برندینگ صحبت کرد و تفاوت رو به رشد امروز در بین برندها صحبت کرد و دلیل تمایز محصولات برندهای مختلف را دیزاین دانست.
او مثال خود را با برند اپل شروع کرد که بر روی بدنه تولیدات خود عنوان کرده که در چین محصول خود را تولید میکند ولی در ادامه عنوان میکند که در کالیفرنیا دیزاین شده است و مثال های متعددی را به عنوان مقدمه مطرح کرد.
D & D پارادایم شیفتی که بیان میکند امروز واحدهای در برندهای بزرگ دنیا اولویت بسیار بزرگی است. او عنوان کرد اگر در هاروارد بیزینس ریویو مرور کنیم بیش از پانزده هزار مقاله در رابطه با دیزاین وجود دارد.
وی گفت میزان سرمایه گذاری در شرکتهای دیزاین محور ۲۸ % بیشتر از شرکت هایی است که اولویت طراحی در آنها وجود ندارد.
تورج صابریوند اعلام کرد مبحث دیزاین برای تغییر در هویت یک برند موضوعی کلیدی است و می بایست تفکر دیزاین در مجموعه های صنعتی متحول شود تا مردم متوجه تغییر شوند.

در ادامه صابریوند اعلام کرد پاشنه آشیل اقتصاد کشور امروز موضوع طراحی است که متاسفانه نه تنها در مقیاس صنعتی به آن توجهی نمیشود بلکه در مباحث ملی همچون فرودگاه امام نیز نادیده گرفته شده است.
اگر ما امروز نگاه خود را به موضوع دیزاین به عنوان بزرگترین مزیت رقابتی متحول نکنیم قطعا کشورهایی مانند ترکیه به راحتی بازارهای ایران را فتح خواهند کرد.
در انتهای مراسم از ۶۴ برند صنعتی و اقتصادی کشور که در فرآیندهای ارزیابی توسط کمیته علمی رویداد مورد تایید قرار گرفته بودند تجلیل شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *
تماس با ما


آدرس : خیابان ولیعصر، بالاتر از تقاطع طالقانی، مجتمع تجاری اداری نور تهران، طبقه سوم اداری، واحد 12

تلفن :02188227851 و 02188227854

ایمیل :info@persiangulfcorp.comکلیه حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به موسسه مطالعاتی خلیج فارس می باشد

طراحی سایت توسط مجریان وب